Tytuł koncertu – „Chamber techno parade” – zachęca do gry w skojarzenia: barokowa muzyka kameralna (chamber music), techno, muzyka rozbrzmiewająca w czasie parad i świątecznych pochodów… I co jeszcze? Sprawdźmy razem! Zapraszamy 20 sierpnia o godzinie 20.00.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Giovanni Sollima rozpoczął błyskotliwą karierę wiolonczelisty, będąc jeszcze nastolatkiem. Współpracował z takimi znakomitościami, jak Claudio Abbado, Riccardo Muti, Yo-Yo Ma, Martha Argerich. Gra na wiolonczeli, którą w 1679 roku wykonał w Cremonie sam Francesco Ruggieri. Równolegle z koncertowaniem zajmuje się komponowaniem. Twórcza ciekawość popycha go do przekraczania granic, mieszania gatunków. Brawurowo łączy rock, jazz, elektronikę, anglosaski minimalizm, muzykę etniczną świata śródziemnomorskiego z muzyką klasyczną. Sollima chętnie współpracuje z muzykami sceny popularnej, w tym ze wspaniałą Patti Smith.
Guillaume Connesson, jeden z najważniejszych kompozytorów francuskich XXI wieku, przyznaje, że ulega wpływom i cytuje muzykę różnych mistrzów. Są wśród nich: François Couperin, Richard Wagner, Richard Strauss, Claude Debussy, Maurice Ravel, Igor Strawiński, Olivier Messiaen, Henri Dutilleux, Steve Reich, John Adams, Carl Orff, kompozytorzy filmowi i muzycy funkowi, jak James Brown. Artysta nie widzi w tym nic zdrożnego, raczej uczciwe postawienie sprawy, bo „dziś, czy to się nam podoba, czy nie, każde ucho chłonie tysiące dźwięków”. Recenzenci podkreślają, że „Connesson jest zafascynowany rytmiczną pulsacją, liryzmem głosu i alchemią brzmień orkiestry”. Doceniają też maestrię formalną i siłę ekspresji jego utworów.
Duet Jac and Jerry z Berlina zaprezentuje „The men from off-world colonies”. Niektórzy słuchacze na pewno rozpoznają artystów, ponieważ są dobrze znani bywalcom szczecińskich scen klubowych.
Obecność wykonawców czerpiących z elektroniki, którą chętnie łączą z brzmieniem instrumentów akustycznych, jest naturalnym dopełnieniem kompozycji Connessona i Sollimy.
Jerry Jerson to szczecinianin z urodzenia i berlińczyk z wyboru. Miłośnik muzyki, kolekcjoner starych i nowych płyt winylowych, didżej o wielu twarzach, producent, promotor i organizator imprez w Berlinie i w Szczecinie. Współtworzył kolektywy Black Cookies Soundsystem i Mju Trio.
Utwory Giovanniego Sollimy i Guillaume’a Connessona wykona sekstet, złożony z młodych muzyków Orkiestry Filharmonii w Szczecinie, w składzie:
Karolina Hyla-Wybraniec – skrzypce,
Klara Świdrów – wiolonczela,
Filippo Del Noce – flet,
Piotr Wybraniec – klarnet,
Krzysztof Figiel – fortepian,
Rafał Kowalczyk – fortepian.
Koncert jest częścią cyklu muzycznego SOUNDLAB.
SOUNDLAB to projekt ukierunkowany na prezentację muzyki elektronicznej, nieunikający – czasem ryzykownych i ekscentrycznych – dialogów i konfrontacji z muzyką akustyczną, klasycznymi kodami i tradycją wykonawczą.