W jubileuszowym sezonie przypominamy i przybliżamy Państwu minione 70 lat królowania muzyki symfonicznej w Szczecinie. Byli członkowie orkiestry, melomani, osoby związane blisko z Filharmonią dzielą się z nami swoimi wspomnieniami, które złożyły się na te 70 lat. Dziś fragmenty rozmowy z panem Andrzejem Orylem.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
Zgadzam się na otrzymywanie treści marketingowych
Pierwszy koncert orkiestry symfonicznej Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, bezpośredniej poprzedniczki zespołu Filharmonii, odbył się 25 października 1948 roku. Pod koniec roku 1953, 15 grudnia, orkiestra stała się Państwową Filharmonią w Szczecinie. Sezon artystyczny 2018/2019 jest więc sezonem, w którym świętujemy dwie okrągłe rocznice – 70 lat orkiestry i 65 lat instytucji.
Podkreślam przede wszystkim 70-lecie orkiestry, bo wszystko stało się za sprawą ludzi. Muzyków, którzy po wojnie tu przyjechali i 25 października 1948 roku zagrali pierwszy koncert orkiestry Robotniczego Towarzystwa Muzycznego – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii.
Dziś zapraszamy na dziesiątą już część poświęconą muzycznym wspomnieniom. Tym razem podzieli się nimi pan Andrzej Oryl – dyrektor Filharmoniii w latach 2017-2012, a także członek komisji wybierającej projekt nowej siedziby instytucji.