Liczne badania oraz publikacje wykazały, że słuchanie muzyki relaksacyjnej lub klasycznej zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza i wprowadza w dobry nastrój, powoduje wzrost zachowań prospołecznych, a przede wszystkim wpływa na pamięć i koncentrację. Osoby, które słuchają muzyki klasycznej regularnie, są bardziej ożywione intelektualnie, zwiększają się ich zdolności twórcze, mają lepszą koncentrację i skupienie, a ich pamięć może zwiększyć się o ponad 90%.
Podczas konferencji eksperci mówić będą o terapii muzyką i ruchem, o tym, jak sztuka wpływa na proces zapamiętywania, oraz o pamięci, w tym pamięci słuchowej. Prelegenci zaznajomią uczestników z zagrożeniami, jakie niesie za sobą życie pełne pośpiechu, hałasu i tzw. multitaskingu, oraz z szansami, które daje muzyka i uważność. Uczestnikom zostaną przedstawione wyniki ankiety badawczej dotyczącej roli muzyki w życiu seniorów, przeprowadzonej wśród ponad setki osób powyżej 60. roku życia. Nie zabraknie również prelekcji dotyczącej medycznych aspektów pamięci i tzw. „mgły covidowej”, która dotknęła wiele osób zmagających się z wirusem. Konferencja będzie okazją do wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i odkrycia wielofunkcyjności muzyki i jej niezwykłego wpływu na codzienność.
Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, konferencja będzie transmitowana na platformie wideokonferencyjnej ZOOM.
Aby wziąć udział w konferencji, wypełnij formularz rejestracyjny
PROGRAM
10:00 – OTWARCIE KONFERENCJI
Agata Kolasińska (prowadzenie, kierownik Centrum Edukacji Filharmonii)
10:15 – "Problemy z pamięcią – czy należy je akceptować, ignorować, a może leczyć?"
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Rotter (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
10:45 – „Ćwiczenia pamięciowe wykorzystujące obraz, dźwięk i ruch"
dr Edyta Bonk (psycholog rozwojowy, Uniwersytet SWPS)
11:15 – „Nie zapomnisz nigdy tamtych dni..." – muzykoterapia w profilaktyce i terapii osób z demencją i zaburzeniami pamięci na przykładzie Centrum Spotkań.
Szymon Chrobak (muzykoterapeuta, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)
11:45 – SESJA PYTAŃ
12:00-12:30 – PRZERWA
12:30 – „Fonosfera pamięci – słowo i dźwięk w arteterapii osób starszych"
Kalina Cyz (redaktor naczelna TVP Kultura)
13:00 – „Muzyka dla seniora – jaką rolę muzyka pełni w życiu seniora”
Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie)
13:30 – "Cudowna skarbnica wspomnień"
dr Sabine Kroner (Stowarzyszenie Społeczności Wiejskiej Battin w Uckermark (Niemcy))
14:00 – SESJA PYTAŃ
14:30 – ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Między 15 a 19 czerwca będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!
Partnerem projektu jest niemieckie stowarzyszenie Battin e.V.
Partnerem Szkolnych Stref Harmonii jest IKEA.
Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Demant, Galeria Kaskada, pAudio, Medincus, Komfort Ciszy, Ecophon, Polski Związek Głuchych, Dom Skandynawski, Szczecińskie Centrum Świadczeń, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, wSzczecinie, Dealer BMW Bońkowscy, Marena Wellness & Spa oraz Fundacja PZU.
Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Część wydarzeń odbędzie się w dwóch językach – polskim i niemieckim.
Grants
Partner Szkolnych Stref Harmonii
Media patronage
Partners