Kwietniowa odsłona cyklu Soundlab zaprezentuje solową twórczość Wojciecha Guni, szczecińskiego filharmonika, który połączył analogowe brzmienie kontrabasu z cyfrowymi środkami wyrazu.
Gunia podczas koncertu zaprezentuje materiał ze swojej solowej debiutanckiej płyty Bass stories, która ukazała się nakładem Filharmonii w Szczecinie. Rzeczony materiał składa się z dziewięciu kompozycji opartych na kontrabasie – bazowym instrumencie artysty – wzbogaconym o całe spektrum syntetycznych narzędzi, takich jak syntezatory, samplery czy szeroko pojęte DSP*. Jest to niezwykle ciekawa podróż w stronę poszukującego electro oraz licznych inspiracji z zakresu world music oraz jazzu.
Całość inspirowana jest Szczecinem, rodzinnym miastem artysty, które, istotnie, potrafi być niewiarygodnie stymulujące. Guni będzie towarzyszył producent i perkusista, Mateusz Brzostowski, który jest także odpowiedzialny za finalne brzmienie Bass stories. Na samej płycie zaś gościnnie pojawiają się również Bartek Miler – perkusista oraz specjalista od etnicznych instrumentów dętych związany obecnie z Poznaniem, a także szczeciński pianista Patryk Matwiejczuk.
Wojciech Gunia jest kontrabasistą, kompozytorem i absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2009 roku związany jest z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Od 2017 roku jest członkiem Szczecin Philharmonic Big Band. W 2021 roku uczestniczył w ZAiKS Songwriting Camp, podczas którego wraz z Natalią Kukulską został współkompozytorem i współwykonawcą utworu Ten smak. W latach 2012-2015 grał na gitarze basowej w zespole Damiana Ukeje. Prowadzi także kanał w serwisie YouTube, na którym publikuje swoją muzykę. Nieco więcej o Wojtku dowiedzieć się można z krótkometrażowego filmu dokumentalnego Rondo wariacyjne na kontrabas Mateusza Żeglińskiego.
Mateusz Brzostowski jest perkusistą sesyjnym i producentem. Na swoim koncie ma m.in. główne nagrody zdobyte na największych festiwalach perkusyjnych w Polsce. Współpracuje z wieloma muzykami zarówno z kraju, jak i zza granicy. Prowadzi własne studio nagrań specjalizujące się w rejestracji instrumentów perkusyjnych. Poza działalnością koncertową i nagraniową prowadzi także lekcje oraz warsztaty z gry na perkusji. Od 2019 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.
* DSP – z ang. digital sound processing – 'cyfrowe przetwarzanie dźwięku'.
Family concerts 2022/2023 | Filharmonia Szczecin Online 2022/2023Mister Blot's AcademyOnline premierefor children from 6 years of age accompanied by adults