Orkiestra to społeczeństwo idealne. Oferuje warunki, w których młodzi muzycy mogą oderwać się od własnych indywidualnych myśli i skupić na stworzeniu czegoś wspólnie. Najbardziej rozwinięte społeczeństwa na świecie inwestują w rozwój orkiestr, a także w młodych muzyków. Robią to po to, aby mieć obywateli, którzy są dobrze wyedukowani, i którzy potrafią współpracować z innymi.
Aleks Klein – obój, tutor ILYO 2019, solista Calgary Philharmonic Orchestra
Muzyków, którzy wejdą w skład tegorocznej International Lutosławski Youth Orchestra, czekają dwa tygodnie intensywnej pracy.
Zajęcia rozpoczną się w niedzielę 2 sierpnia 2020 r., i potrwają do środy 12 sierpnia 2020 r. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach online z tutorami, warsztatach online z zakresu Techniki Alexandra oraz będą mogli zaczerpnąć wskazówek do samodzielnego przygotowania nagrania audio wideo. Wszystko to aby pomimo sytuacji, która spotkała nas wszystkich nie tracić z Wami kontaktu i umożliwić Wam przygotowanie wspólnego wykonania jednej z części IX Symfonii Ludwika van Beethovena, z okazji obchodów 250-tej rocznicy urodzin Tego wielkiego kompozytora. Oprócz tego uczestnicy projektu będą mieli okazje pracować nad formami kameralnymi,
patrona naszego projektu Witolda Lutosławskiego oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Beli Bartoka.
Projekt International Lutosławski Youth Orchestra – ósma edycja, jest współfinansowana przez rządy Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest opracowywanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego, jak wyglądały zmagania muzyków biorących udział w zeszłorocznej edycji warsztatów ILYO 2019, której zwieńczeniem był koncert finałowy w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie – 30 sierpnia 2019 r. Orkiestrę już po raz trzeci poprowadził maestro Rune Bergmann – Dyrektor Artystyczny Filharmonii w Szczecinie, a muzykom towarzyszył pianista Jan Wachowski. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie, w przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej, młodzi muzycy wykonali symfonię Leningradzką Dymitra Szostakowicza. Nie zabrakło też oczywiście utworu patrona orkiestry, czyli Witolda Lutosławskiego – „Wariacje na temat Paganiniego”.
Pierwsza odsłona projektu ILYO odbyła się w 2013 roku, gdy cały świat świętował setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.
Od tej pory co roku we wrześniu młodzi muzycy w wieku 18-30 lat, zarówno z Polski, jak i innych państw europejskich, spotykają się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, by wspólnie odkrywać niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry. Podczas każdej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra uczestnicy mierzą się z różnymi dziełami kompozytora, prezentując jego twórczość w szerszym kontekście historii muzyki.