Orkiestra to społeczeństwo idealne. Oferuje warunki, w których młodzi muzycy mogą oderwać się od własnych indywidualnych myśli i skupić na stworzeniu czegoś wspólnie. Najbardziej rozwinięte społeczeństwa na świecie inwestują w rozwój orkiestr, a także w młodych muzyków. Robią to po to, aby mieć obywateli, którzy są dobrze wyedukowani, i którzy potrafią współpracować z innymi.
Aleks Klein obój, tutor ILYO 2019, solista Calgary Philharmonic Orchestra
Muzyków, którzy wejdą w skład tegorocznej International Lutosławski Youth Orchestra, czekają dwa tygodnie intensywnej pracy.
Zajęcia rozpoczną się w niedzielę 2 sierpnia 2020 r., i potrwają do środy 12 sierpnia 2020 r. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach online z tutorami, warsztatach online z zakresu Techniki Alexandra oraz będą mogli zaczerpnąć wskazówek do samodzielnego przygotowania nagrania audio wideo. Wszystko to aby pomimo sytuacji, która spotkała nas wszystkich nie tracić z Wami kontaktu i umożliwić Wam przygotowanie wspólnego wykonania jednej z części IX Symfonii Ludwika van Beethovena, z okazji obchodów 250-tej rocznicy urodzin Tego wielkiego kompozytora. Oprócz tego uczestnicy projektu będą mieli okazje pracować nad formami kameralnymi,
patrona naszego projektu Witolda Lutosławskiego oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej Beli Bartoka.
Projekt International Lutosławski Youth Orchestra ósma edycja, jest współfinansowana przez rządy Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest opracowywanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego, jak wyglądały zmagania muzyków biorących udział w zeszłorocznej edycji warsztatów ILYO 2019, której zwieńczeniem był koncert finałowy w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie 30 sierpnia 2019 r. Orkiestrę już po raz trzeci poprowadził maestro Rune Bergmann Dyrektor Artystyczny Filharmonii w Szczecinie, a muzykom towarzyszył pianista Jan Wachowski. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie, w przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej, młodzi muzycy wykonali symfonię Leningradzką Dymitra Szostakowicza. Nie zabrakło też oczywiście utworu patrona orkiestry, czyli Witolda Lutosławskiego „Wariacje na temat Paganiniego”.
Pierwsza odsłona projektu ILYO odbyła się w 2013 roku, gdy cały świat świętował setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.
Od tej pory co roku we wrześniu młodzi muzycy w wieku 18-30 lat, zarówno z Polski, jak i innych państw europejskich, spotykają się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, by wspólnie odkrywać niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry. Podczas każdej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra uczestnicy mierzą się z różnymi dziełami kompozytora, prezentując jego twórczość w szerszym kontekście historii muzyki.
