Turniej Muzyków Prawdziwych 8.5

Rusza Turniej Muzyków Prawdziwych!

NEWS | 07-09-2023
Już dziś rozpoczynamy doroczne spotkania z muzyką tradycyjną – tym razem w nowej, eksperymentalnej odsłonie. Mamy dla fanów muzyki tradycyjnej koncerty, warsztaty, debatę, pokaz filmu i wielki finał połączony z przyznaniem nagród i wyłonieniem laureatów. Bądźcie z nami od 7 do 10 września!

Tradycja w nowym świetle

Od 7 do 10 września, Filharmonia przekształci się w epicentrum muzycznej rewolucji, gdzie tradycja spotka się z nowoczesnością, a eksperymentalność i niekonwencjonalność staną się głównymi hasłami tej niezwykłej imprezy. Tegoroczna edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, która przekształci nasze postrzeganie muzyki tradycyjnej. Artyści odczytają muzykę ludową w zupełnie nowy sposób, łącząc tradycję z jazzem, rockiem, elektroniką i muzyką klasyczną. To będzie prawdziwa eksplozja dźwięków i pomysłów!

Na start pokaz filmowy

Już dziś (7.09) o 19:00 rozpoczniemy turniejowe wydarzenia pokazem filmu „Najem okazjonalny” Weroniki Fibich – twórczyni filmów dokumentalnych oraz projektów artystycznych. Artystka od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. W polu jej zainteresowań znajdują się działania realizowane w przestrzeni poza/teatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, w(y)kluczenia, nie/pamięci, tożsamości i (gość)inności.

„Najem okazjonalny” to próba wsłuchania się w osoby, które uciekając przed wojną przybyły do Polski, próba łowienia ulotnych nici, strzępków wypowiedzi, co oddaje charakter bycia w procesie, w drodze. Stają się one punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasie Filharmonii.

Ekscytujące koncerty

8 września o godzinie 19:00 złota sala Filharmonii stanie się świadkiem inauguracyjnego koncertu symfonicznego, w którym wystąpi Andrzej Lampert i znakomici instrumentaliści w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Koncert ten oparty będzie na średniowiecznych Pieśniach Wisława z Rugii, ale w zupełnie nowych aranżacjach. BILETY

9 września od godziny 12:00 zapraszamy na przesłuchania konkursowe uczestników odbędą się w wyjątkowej kategorii EKSPERYMENT. Wybrano 4 zespoły i 4 solistów spośród aż 40 chętnych muzyków z Polski i Niemiec. Uczestnicy zmierzą się z zadaniem konkursowym jakim będzie interpretacja materiałów źródłowych – nagrań terenowych z muzyką tradycyjną z regionu Pomorza. BILETY

10 września o godzinie 17:00 Turniej zakończy się wyjątkowym koncertem Laureatów i gości specjalnych – zespołu Black Noise. To będzie wystrzałowa fuzja tradycji, ludowych pieśni i współczesnej muzykii, która obiecuje niezapomnianą muzyczną podróż. BILETY

Wyjątkowe wydarzenia towarzyszące

TMP to nie tylko koncerty – poza pokazem filmowym to także warsztaty muzyczne, debata, jam session i spotkania z artystami. Bez względu na preferencje muzyczne, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o Turnieju Muzyków Prawdziwych oraz bilety dostępne są na stronie turniej.filharmonia.szczecin.pl.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza ubiega się o dofinansowanie zadania pn Turniej Muzyków Prawdziwych Edycja 8.5 Eksperyment w ramach programu Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania w Celu Szczegółowym 4.6 Kultura i zrównoważona turystyka.

Turniej Muzyków Prawdziwych Edycja 8.5 EKSPERYMENT dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Partnerami Turnieju Muzyków Prawdziwych 8.5 są Polenmarkt Festival Greifswald, ZAiKS oraz Teatr Kana.

Patronami medialnymi Turnieju Muzyków Prawdziwych 2023 są Pismo Folkowe oraz TVP KULTURA.

Fundatorem nagród dla Laureatów Turnieju Muzyków Prawdziwych 8.5 jest Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o..
Grants

Partners